уторак, 29. новембар 2011.

Radiestezijski pregled kostiju

A)   PREGLED KOSTIJU    Da bi lakše izvršili sistematski pregled kostiju to je najbolje podijeliti covjecje kosti  na:   a) kosti lubanje (Cranium)  b) kosti kralježnice (Columna vertebralis)  c) kosti ekstremiteta   d) ostale kosti     

a)KOSTI LUBANJE   Lubanja covjeka sastoji se iz nekoliko velikih lubanjskih kostiju, koje su  medusobno spojene tzv. šavovima (Suturae). Kosti mozga se sastoje iz lubanjskog svoda  (Calvaria) i baze lubanje (Basis cranii). Unutar toga je smješten mozak covjeka. Baza lubanje  je osim sa lubanjskim svodom cvrsto srasla i sa kostima lica. U bazi lubanje ima više otvora  kroz koje prolaze vene i arterije te živci i spoj kicmene moždine (Medulla spinalis) sa  mozgom. Ako bazu lubanje gledamo sa gornje strane unutra, zapažaju se tri lubanjske jame:  1. prednja (Fossa cranii anterior), 2. srednja (Fossa cranii media) i 3. zadnja (Fossa cranii  posterior). U prednje su smješteni: ceoni i njušni dijelovi velikog mozga. U sredini je sitasta  kost sa otvorima za njušne živce. U srednjim jamama se nalaze dijelovi medumozga sa  hipofizom i sljepoocni režnjevi. Sljepoocne režnjeve razdvaja klinasta kost, a na njenom  sedlu (Sella turcica) nalazi se hipofiza. Malo dalje prema ceonom dijelu su otvori za vidne  živce (Canalis opticus). Na kraju srednje lubanjske jame prolazi trograni živac (Nervus  trigeminus). U sredini baze lubanje nalazi se klinasta kost (Os sphenoidale). Stražnje  lubanjske kosti jame zatvaraju mozak, most i primozak. Prilikom pregleda lubanjskih kostiju  glavno je pregledati lubanjske kosti, koje se nalaze na vanjskoj strani lubanje i njihove  šavove. Svod lubanje sacinjava šest kostiju: ceona kost (Os frontale), dvije tjemene kosti (Os  parietale), dvije ljuske sljepoocnih kostiju (Squama temporalis) i zatiljna kost (Os occipitale).  Kosti lica su nosne kosti (Os nasale), jagodicne kosti (Os zygomaticum), te gornjoceljusne  kosti (Os maxillaris). Ovo su sve nepokretne kosti lica. Ostaje još samo pokretna  donjoceljusna kost (Os mandibularis).  Prilikom pregleda radimo tako, da u desnoj ruci zavrtimo visak, a sa lijevom rukom  sistematski dirajuci pojedine dijelove glave, koncentrirajuci svu pažnju na traženje mjesta koja ne daju radijacije pregledavamo polagano, sistematski, kosti glave. Ako smo dobr o  naucili položaj pojedinih kostiju na glavi i ako smo se orijentirali samo na pregled kostiju  glave, a ne i onoga što je unutar njih, tj. velikog mozga, malog mozga i svega drugog što se  tamo nalazi, onda cemo dobiti podatke samo o stanju kostiju lubanje. Ukoliko nismo sigurni,  da li smo se dobro koncentrirali, možemo prilikom pregleda koristiti i slike iz anatomskog  atlasa, koji ce nam ovdje biti samo sredstvo bolje koncentracije. Cesto puta cemo naci da neka kost nije u redu. Najcešce su to zatiljna kost i njeni  šavovi. Može se desiti da ona i ne pravi neke smetnje, ali je to onda obicno znak nekog starog  udarca u glavu, koji može potjecati još iz djetinjstva, ukoliko netko još osjeca neke smetnje u  tom predjelu, potrebno ga je uputiti odgovarajucem lijecniku na obradu, da bi on dao pravu  dijagnozu.


Kosti baze lubanje ne mogu se rukom napipati. U ovom slucaju najbolje je uzeti za pomoc prikladan anatomski atlas i koncentraciju izvršiti preko slika doticnih kostiju, narocito  ako se radilo o nekom skorašnjem ili starom prelomu baze lubanje, što danas u saobracajnim  nesrecama nije rijetkost.  Prilikom pregleda lubanjskih kostiju treba se malo dulje zadržati na onim mjestima,  na kojima je visak pokazao anomalije, te mentalno ustanoviti da li se radi o necemu akutnom  ili kronicnom, pa cak utvrditi i stupanj oštecenja, te prema tome postupiti, svakako na nacin  da se kod pacijenta ne izazove nikakva panika i da ga se pošalje na tretman kod lijecnika.  Sposoban i nadaren radiestezist cesto može postaviti i dijagnozu bolesti, ali to mora zadržati  za sebe.     

b)   KOSTI KRALJEŽNICE   (Columna vertebralis) Ovaj dio pregleda bi mogli pojednostavniti tako da pršljene iz kojih je sastavljena  kralježnica podijelimo anatomski na:    1. Vratne pršljenove (Vertebrae cervicales)   2. Grudne pršljenove (Vertebrae thoracicae)   3. Slabinske pršljenove (Vertebrae lumbales)  4. Krstacne pršljenove (Vertebrae sacrales)   5. Trticna kost (Os coccygis)


 1. Vratni pršljenovi  (Vertebrae cervicales)  Prilikom pregleda kralježnice, moramo prvo biti na cisto s time, da li cemo pregledati  samo pršljenove, kao koštane tvorevine, ili cemo odmah vršiti i pregled medupršljenih  prostora unutar kojih su hrskavicaste plocice (Discus intervertebralis), i vezivnog tkiva koje  drži u jakoj zajednickoj vezi sve ove kralješke. Na krajevima pršljenova su otvori kroz koje iz  kicmene moždine izlaze ledno-moždinski živci. U pocetku je bolje vršiti posebno pregled  svakog kralješka jednog po jednog.  U podrucju vratnog dijela nalazi se sedam pršljenova. Iduci prema dolje prvi je tzv.  Atlas, a drugi Axis. Ova su dva funkcionalno spojena. Atlas na kome leži lubanja je razlicito  graden od drugih pršljenova. Svaki kralježak ima svoj broj, tako da je u vratnoj kralježnici  Atlas broj 1, Axis broj 2, pa dalje redom 3, 4, 5, 6 i 7. Ako smo se mentalno koncentrirali na  pregled koštanog dijela svakog pršljena, onda cemo dobiti samo anomalije koštanog dijela, a  to su nedostatak kalcija, degenerativne promjene pršljena i sl.  Kada budemo stekli izvjesnu praksu, moci cemo pregled pršljenova vršiti zajedno sa  pregledom diskusa i korijena spinalnih živaca koji izlaze iz medupršljenih prostora i  ligamenata. U pocetku je to bolje raditi odvojeno.  Kao i prije, sa viskom u desnoj ruci, a lijevom rukom kao antenom prelazimo jedan  po jedan pršljen i ustanovljavamo koji nije dobar. Da se ne bi prekidao rad, netko od prisutnih  pregledu može zabilježiti na papir rezultate pregleda. Možda to izgleda da ide sporo. U  pocetku ce to i biti tako, ali kasnije, kad se stekne praksa u radu, to ide mnogo brže. Može se  koristiti i anatomski atlas, a takoder mentalna slikovita koncentracija na pojedini pršljen.    

 2. Grudni pršljenovi  (Vertebrae thoracicae)   Grudni pršljenovi su vrlo slicne grade. Ima ih dvanaest. Oni su nosioci rebara  (Costae). Prvih sedam rebara je pricvršceno za prsnu kost (Sternum) direktno, a 8-10 preko  hrskavice cine rebarni luk. Zadnja dva su slobodna i ne doticu prsnu kost.  Pregled se vrši potpuno isto kao što je to gore opisano.    

 3. Slabinski pršljenovi  (Vertebrae lumbales)   Ovi su pršljenovi jace gradeni, jer im s obzirom na opterecenje gornjih dijelova mora  biti nosivost i stabilnost veca. Ima ih pet. Vrlo cest su uzrok oboljenja starijih ljudi baš  kralješci, diskusi i živci na ovom dijelu kralježnice. Stoga treba obratiti posebnu pažnju na  njih, te tocno odrediti o kojim se kralješcima radi. Pregled se vrši analogno onima prije.    

 4. Krstacni pršljenovi  (Vertebrae sacrales)  Sve do 15-25 godine života, ovi su kralješci odvojeni jedan od drugog, a tada srastaju  zajedno i cine krstacnu kost (Os sacrum). Sa zadnjim slabinskin pršljenom završava se  kicmena moždina i kicmeni kanal. Krstacna kost  je u luku povijena. Iz nje izlazi pet pari  živaca.  Pregled se vrši kao i prije, samo se odredi u predjelu kojih krstacnih medupršljenih  prostora nešto nije u redu. Anomalije na ovom dijelu kicme su vecinom izazvane ozbiljnijim reumatskim oboljenjima, pa treba savjetovati što skoriju posjetu lijecniku reumatologu.    5. Trticna kost  (Os coccygis)  Kralježnica se završava sa trticnom kosti. Nju sacinjava tri do pet sraslih kralježaka.  Pregled kao prije!    

c)KOSTI EKSTREMITETA  Ekstremitete dijelimo na gornje i donje.                  


U gornje ekstremitete spadaju ruke, a u donje noge. Kod pregleda se obicno pregledava prvo desna strana tijela, a onda lijeva.     

 1. Kosti ruku Pocevši od zgloba u ramenu nailazimo na nadlakticnu kost (Humerus), zatim na  lakatni zglob (Articulatio cubiti). Na njega su sa donje strane pricvršcene dvije kosti i to  palcana kost (Radius) i lakatna kost (Ulna). Ispod ove nalaze se kosti zapešca (Ossa carpi), zatim kosti pešca (Ossa metacarpi), a dalje kosti prstiju (Ossa digitorum manus).  Da bismo prilikom pregleda mogli biti precizniji, s obzirom da se kosti zapešca sastoje iz sedam košcica, svakako smo u prednosti ako znamo imena svih njih. Iznad kostiju  palca nalazi se mnogokutna kost (Os multangulum), do nje je trapezoidna kost (Os  trapezoideum), pa dalje: Os capitatum, Os hamatum. Iznad ove cetiri donje smještene su:  skapoidna kost (Os scaphoideum), Os lunatum i Os triquetrum. Koncentracijom na ove  pojedine košcice mentalno, sa ili bez odgovarajuce slike, može se dobiti tocno one košcice  koje su oštecene.  Kosti pešca (Ossa metacarpi) su pet kracih kostiju, a obicno se oznacavaju rimskim  brojevima I do V. Broj I nosi kost koja ide prema palcu a onda broj II prema kažiprstu i tako  redom. Metakarpalne kosti su vezane sa kostima prstiju pomocu zglobova. To su kosti koje  nazivamo falangama (Phalanx). Na svim prstima su po tri falange (Falanx proxiaalis, F.  media i F. distalis) osim na palcu gdje su samo dva (Falanx proximalis i F. distalis).      Kod pregleda kostiju ruke (prvo desne pa lijeve), tražimo oštecenja na kostima: stare  ili novije prelome, kao i oštecenja uslijed reumaticnih oboljenja, deformacije oblika kostiju i sastava koštanog tkiva (artritis, osteoporoza i dr.). Ujedno i nedostatke, koji nastaju kod  oboljenja koštane srži.  Sve što se pronade odmah se zapiše na papir, da se ne bi u toku daljnjeg pregleda  nešto zaboravilo.    

 2. Kosti nogu  Pregled pocinjemo od desnog zgloba u kuku. Prva kost je bedrena ili butna kost  (Femur). Dolazimo do koljena. Na koljenom zglobu je cašica (Patella), pa uz put pogledamo i  nju. Dolje niže su dvije kosti: goljenicka kost (Tibia) i lisna kost (Fibula). Dalje se nastavljaju  kosti korijena stopala, kosti srednjeg dijela stopala i kosti nožnih prstiju.  Kosti korijena stopala (Ossa tarsi) sastoje se iz sedam zglobnih košcica koje su  rasporedene drugacije od košcica u rucnom zglobu. To su: Calcaneus (petna kost), Talus  (gležna kost). Os cuboideum (kuboidna kost), Os naviculare (ladica), zatim tri klinaste kosti  gledajuci od unutrašnje strane stopala prema vanjskoj (Os cuniforme mediale, Os cuniforme  intermedium i Os cuniforme laterale). Izmedu zglobova ovih plocica, za ublažavanje udara  pri kretanju stoje hrskavicaste plocice.  Na tarzalne kosti nastavljaju se pet metatarzalnih kostiju (Ossa metatarsulia), koje se  kao i kod prstiju oznacavaju od unutrašnje strane prema vanjskoj sa rimskim brojevima I-V.  Na donjem dijelu metatarzalne kosti (I) nalaze se dvije sesamoidne kosti (Ossa sesamoidea).  Ossa digitorum pedis (kosti nožnih prstiju) imaju kao i kod prstiju ruke po tri falange  (Phalanx proximalis, Phalanx media i Phalanx distalis) osim nožnog palca, koji ima dvije  falange (Phalanx proximalis i Phalanx distalis).
Karlicna kost, koja bi se mogla prikljuciti uz donje ekstremitete bit ce kod pregleda ukljucena sa pregledom kljucne kosti, prsne kosti, lopatica i rebara.  Pregled pocinjemo kao i obicno prvo desno, znaci desnu ruku, pa desnu nogu. Sa  viskom u desnoj ruci, a lijevom rukom kao antenom, koncentracijom samo na koštane  dijelove kostiju pregledano jednu po jednu kost ruke. Ukoliko se pokažu anomalije  zabilježimo i nastavljamo iza toga to isto za kosti noge. Iza pregleda desne strane, prelazimo  na lijevu. Na mjestima gdje se pojave neke anomalije, potrebno je zadržati se malo dulje da bi  eventualne lomove ili promjene na kostima bolje uocili i tocnije locirali.  Nakon pregleda stanja kostiju idemo na pregled zglobova kicme, ruku i nogu. Najveci  dio reumatskih bolesti javlja se upravo u podrucju zglobova. Obicno obole hrskavice ili  ligamenti. U podrucju kuka to može biti i oboljenje izazvano slabim radom tzv.  masnog jastucica, što izaziva slabo podmazivanje zgloba. Kod takvog pregleda potrebno je  tocno navesti o kojim se faktorima radi. Jasno je da radiestezist ustanovljava samo manjak u  bioelektricnom polju pojedinog zgloba, a ne dijagnozu o kojoj se to bolesti radi.Prvo se pregledaju medupršljeni prostori cervikalnog dijela kicme, zatim torakalnog,  lumbalnog, sakralnog i trticnog dijela. Potrebno je sve zabilježiti na papir tocno o kojim se  medupršljenskin prostorima radi. 
Evo primjera:       
3 - 4 C (cervikalni)   5 - 12 Th                    1 - 5 S (sakralni)  6 - 7 C                     12 - 1   Th/L                1 - 4 Co (trticni)   7- 1  C/Th                1 - 4 L (lumbalni)  1 - 2 Th (torakalni)  5 -1 L/S     
Na ovaj nacin dobivamo jasnu sliku o tome, koji je dio kicmenog stupa podvrgnut  bolesnim promjenama.  Kad smo ustanovili koji su medupršljeni prostori loši, možemo mentalnom  koncentracijom dobiti cak one, koji su u vrijeme pregleda najlošiji, opet pomocu viska.  Citajuci one koje smo dobili, tražeci sada one medupršljene prostore, koji su izmedu zapisanih najlošiji, visak ce samo na takvima stati. To su oni koji u vrijeme pregleda cine  doticnom najvece probleme.    


 d) OSTALE KOSTI   
Još su nam ostale nepregledane:    1) Kljucne kosti (Claviculae) 2) Prsna kost (Sternum)  3) Rebra (Costae)  4) Lopatice (Scapulae)  5) Karlicna kost (Os coxae)   Kod kljucnih kostiju pregled je jednostavan, kao i kod pregleda lopatica i karlicne  kosti. Pregled ce otkriti prijelom ili druge anomalije. Prilikom pregleda prsne kosti  (Sternum), s obzirom da se tu cesto javlja manjak radijacija bioelektricnog polja, cesto  izazvan od reumatskih oboljenja, treba tocno odrediti na kome se dijelu prsne kosti to ocituje.  To može biti i jedna od indikacija kasnije za tocniju dijagnozu kod lijecnika.


Držak prsne kosti (Manubrium sterni) je gornji dio prsne kosti. Na donjem kraju produžetak tzv. Processus xiphoideus. Sa prsnom kosti spojeno je hrskavicastim dijelom  sedam pari rebarnih kostiju. Unutar grudne kosti je koštana srž koju treba takoder pregledati.  Pregled rebara kojih ima 12 pari se obavlja, prvo desno, pa zatim lijevo i to generalno.  Ako se prilikom takvog pregleda pokažu anomalije na jednoj ili drugoj strani, potrebno je  onda na tom mjestu izvršiti pregled svakog pojedinog rebra, kako njegovog koštanog, tako i  njegovog hrskavicastog dijela. Zadnja dva para rebara nisu vezana s prednje strane, pa i  nemaju vezivnu hrskavicu. 


Poglavlje je iz knjige "Radiestezija II" koja je delo radiesteziste Smaila Dubravića.

Нема коментара:

Постави коментар